Halıda Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Odanız doğru renk kullanılmadığı için cazibesiz mi görünüyor? O halde, renkli bir halı kullanarak odanın cazibesini artırabilirsiniz. Peki duvar kağıtları biraz karmaşık mı görünüyor? O zaman düz renkli bir halı seçerek bu karmaşıklığı sakinleştirebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, gerekmesi halinde bir halı odayı renklendirebilir de, sakinleştirebilir de.

Doğru malzemeyi seçin

Yeni halınızı nereye koyacağınızı mutlaka iyi düşünün. Oda çok yoğun kullanılan bir mekan mı olacak, yoksa belirli durumlarda ve özel günlerde kullanılacak sakin bir mekan olarak mı kalacak? Bu soruya vereceğiniz yanıt, halınızın malzemesini seçmenizin yanıtını da verecektir. Çok kullanılan mekanlar için meyvelerle boyanan halılardan kaçının. Bu renkler uzun süre dayanmayacaktır. Çok kalın olmayan sentetik halıların temizlenmesi kolay olur.

Açık, Orta ve Koyu Tonların Tercihi

Açık renkler ferahlatıcı etki verirler. Koyu renklerin etkisi ise rahatlatıcı ve sıcaktır. Orta ton gölgeler algımızda farklılık yaratmazlar. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği odaları daha aydınlık yaparken koyu renklerin ışığı emme özelliği odaya daha karanlık bir görünüm verecektir. Orta tonların özelliklerinden en önemlisi bu renk halıların kolay temizlenmesidir. Beyaz renkler kiri hemen gösterirken koyu halılarda tüylenme sonucu oluşan tiftikler daha net görünür.
Büyük bir halı evde her zaman daha koyu görünür…
Zemin büyük bir alandır. Tüm zemini kaplayan halı, rengi yoğunlaştırır. Bu nedenle aynı halının küçük örneği ile büyük hali arasında koyuluk farkı mutlaka olur. Halı örneklerinden istediğiniz renk tonun bir açığını seçmeniz amaçladığınız tona ulaşmanızı sağlayacaktır.

Donuk,Yumuşatılmış ve Parlak Renklerin Tercihi

Parlak renklerli halılar odaya bir hareketlilik katar ve sakin bir oda ortam sağlanmak isteniyorsa uygun değildir. Biraz gri katılarak yumuşatılmış renkler sakin, içinde uzun vakit geçirilecek ortamlarda tercih edilebilir. Eğer oda çok sık kullanılıyor ve halı aşındırılıyorsa nötr, donuk veya yumuşak renklerin tercihi gerekir, çünkü bu renkler kiri kamufle ederler.

Sıcak, Ilık veya Soğuk Renklerin Tercihi

  • Odalarda istenen ortamın sağlanmasında kuşkusuz renklerin etkisi büyüktür. Kuzey ve doğu kültürlerinde ılık renklerin kullanımı yaygındır.
  • Güney ve batıda ise soğuk renklerin tercihi göze çarpar.
  • Odayı daha ılık yapmak için sarı, portakal rengi veya mavimsi kırmızı gibi renkler seçilmelidir. Odayı daha soğuk yapmak için ise mavi veya sarımsı yeşil gibi renkler tercih edilebilir.
  • Bir odanın diğer odadan bakılınca görünmesi, iki seçenek sunar. Bu odalar ya ortak renkler kullanılarak bağlanacaktır, ya da farklı renklerle dekore edilerek birbirinden ayrılacaklardır. İki odanın zeminlerindeki halıların farklı olması odaların ayrılmasında işe yarar.
  • Bir ev hayvanınız varsa ve sürekli tüy döküyorsa onun bulunacağı odanın halısı, hayvanın tüyleriyle aynı renk seçilmelidir, böylece halıyı sürekli süpürme zorunluluğu ortadan kalkar.
  • Odadaki mobilyalar da halının renginin seçiminde önemlidir. Ahşap tonları bazı renklerle asla uyum sağlamaz, ama uyum sağladığı renkler de vardır.
  • Bundan dolayı halı almaya giderken halıların renklerini mutlaka mobilyanızın rengiyle mukayese edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Şimdi Ara