Salon Halısı Nasıl Olmalı ?

Evin en gösterişli ve önemli alanı, salonlardır. Gelen konukların ağırlandığı, ev sakinlerinin sıklıkla zaman geçirdiği ve en büyük ebatlara sahip olan salonlar için dekorasyon önem taşır. Yaşam alanlarınızın şık ve ferah bir görünüm kazanması için salonda kullandığınız eşyaları özenle seçmeniz gerekir. Odanın en çok dikkat çeken detayı, halıdır. Birbirinden farklı halı modelleri, salonun atmosferini değiştirebilir. Klasik, modern, retro, minimal gibi farklı dekorasyon tarzları benimseyenler için salon halı modelleri, çeşitlilik gösterir.  Halı seçiminde renk , desen, ölçü, tarz ve kullanım kolaylığı önemli kriterler arasında bulunur. Siz de yaşadığınız ortama dekore ederken bu noktalara dikkat ederek benzersiz bir stil yaratabilirsiniz.

Salon Halısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Halının şekli, duruş stili açısından önemlidir. Salon halısı seçerken öncelikle ebatlara ve zemine dikkat etmeniz gerekir. Parke zeminlerde kullanılan halılar, daha ön planda yer alır. Halı denilince dikdörtgen akla gelse de farklı şekiller de tercih edilebilir. Salonda kullandığınız eşyalar oval tasarımlara sahipse etkileyici bir görünüm için  kare halılar ve dikdörtgen halılar seçilebilir. Önemli olan eşyalar ve halı arasında zıtlık yakalamaktır.
  • Halının büyüklüğü son dönemlerde farklılık gösterir. Çok küçük veya büyük halılar, dekorasyon stillerinde benzersiz bir görünüm sunar.
  • Halı üretiminde kullanılan malzeme ve hazırlanış şekli, dekorasyon için önemlidir.  Makine halıları, daha modern bir görünüm sunar.  El dokuması halılar ise otantik ve klasik evlerde daha sık tercih edilir. Gösterişli ve bohem bir stil yaratmak için el dokuma kilimleri salonda kullanabilirsiniz.
  • Salon, evin en çok kullanılan bölümlerinde biri olduğu için kolay temizlenen halı modellerini inceleyebilirsiniz.  Silinebilir halılar , herhangi bir lekelenmede hijyen sağlamanız için önemlidir.

Salon Halısı Kaç Metrekare Olmalı ?

Salonun ebatları halının ölçüsü üzerinde etkilidir. Orta ölçülere sahip halılar, demode bir görünüme neden olabilir. Dekorasyon stiliniz, salonda bulunan eşyalar, kullanım amacı halının metrekaresine karar verirken önemli olan unsurlar arasında bulunur.

Salon Halısı Koltuk Uyumu Nasıl Olmalı ?

Oturma grubu ile arasında mesafe olan küçük halılar modern bir stil oluşturur.  Çok büyük halılar ise ikonik bir görünüm yaratmak için idealdir. Oturma grubunun ortasında sergilemek için halı düşünüyorsanız küçük ölçülere sahip halı seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Koltukta oturan kişilerin, özellikle çocukların, ayaklarının halıya değmesini istiyorsanız tamamen salonu kaplayan büyük ebatlı modelleri kullanabilirsiniz. 

Halı seçiminde önemli kriterleri inceledikten sonra yaşadığınız ortamı huzurlu bir yuvaya dönüştürebilmeniz mümkün. Apex halı modelleri arasından kendi zevkinize ve yaşam alanlarınızın dekorasyonuna uygun olan seçenekleri hemen satın alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Şimdi Ara